I na malé ploše se to může vlnit nápady

Nevíte si rady, jak co nejlépe využít prostor na školní zahradě? I malá plocha může nabízet nespočet podnětů ke kreativní hře. Zajímavé nápady můžete načerpat z proměny zahrady Mateřské školy Vodnická v Praze – Újezdě.

I na malé ploše se to může vlnit nápady

Zahrada jako „oáza inspirace“

Rádi byste proměnili chátrající školní zahradu v inspirativní a rozmanitou oázu, kde mohou děti bezpečně objevovat okolní svět? Inspirujte se proměnou zahrady mateřské školy Na Výšinách v Praze 7, která svůj koncept založila na vytvoření zelené oázy uprostřed zástavby v dopravně rušné části města.

Zahrada jako „oáza inspirace“

Proměna školní zahrady za vysokou zdí v duchu čtvera ročních období

Hledáte přírodní oázu v městské zástavbě, kde jinak vládne hluk? Rádi byste se dozvěděli, jak nejúčinněji využít tyto ostrůvky zeleně? Nechte se inspirovat proměnou zahrady Mateřské školy U Uranie v Praze 7.

Proměna školní zahrady za vysokou zdí v duchu čtvera ročních období

Kolodějova zahrada čtyř živlů

Zahrada, která podobně jako les, potok, skála nebo louka ve volné přírodě nabízí pestrou paletu podnětů ke hře, je pro děti i pedagogy nekonečným zdrojem inspirace a tedy i ideálním prostorem pro zážitkové učení. Právě takovou má Základní a Mateřská škola v Praze-Kolodějích. Zahrada může sloužit jako celoroční učebna pod širým nebem i jako místo společných setkání a tradičních akcí.

Kolodějova zahrada čtyř živlů

Zahrada jako „cesta do světa“

Také jste si jako malí nejraději hráli na místech, kterým nechyběla skrytá zákoutí a tajemná křoviska? Milují to i dnešní děti, jen bohužel nemají tolik příležitostí k volné hře a samostatnému objevování. A to i přesto, že takové aktivity pozitivně přispívají k rozvoji schopností, dovedností a fantazie – obzvláště v předškolním věku. Inspirujte se přístupem Mateřské školy Arabská se speciální péčí v Praze 6, která svoji zahradu přizpůsobila představě cesty do světa, jež děti učí nezávislosti a samostatnosti.

Zahrada jako „cesta do světa“

Zahrada v Českém Brodě: Staré jako nové

Chybí vám finanční prostředky na proměnu školní zahrady či dětského hřiště? Inspirujte se zrekonstruovanou zahradou Mateřské školy Kollárova v Českém Brodě. Najdete v ní řadu nápadů, jak lze pomocí recyklace starých prvků přeměnit zanedbaný prostor v místo na hraní.

Zahrada v Českém Brodě: Staré jako nové

Logopedická zahrada hrou? Jde to! Inspirujte se.

Školní zahrady mohou mít mnoho podob. Umíte si představit, že si pro své dítě můžete vybrat školu podle kvality výuky i prostředí, které poskytuje? A co teprve představa školy, jejíž zahrada je přizpůsobená zaměření školy a specifickým potřebám dětí? V pražských Bohnicích se podařilo takovou zahradu realizovat – je vytvořená na míru škole, dětem i učitelům.

Logopedická zahrada hrou? Jde to! Inspirujte se.

Vzorová zahrada v Bahrenu, kterou děti milují

Zahrada u saské školky vznikla rozsáhlou rekonstrukcí, kterou podpořily místní firmy, nadace a hlavně sami rodiče. Děti jsou zapojeny do údržby, sklízení a zpracování ovoce a bylinek, jsou podporovány ve volné a kreativní hře stejně jako ve zkoumání a pozorování přírodních procesů.

Vzorová zahrada v Bahrenu, kterou děti milují

Cesta podpory a povzbuzení i na zahradě

Zahrada mateřské školy ve východním Berlíně je koncipována v přírodním stylu. Základním principem přístupu pedagogů k dětem v této školce je cesta podpory a povzbuzení. Dospělí jsou ve školce spíše průvodci než hlídači či dozorci. To se projevuje i na zahradě.

Cesta podpory a povzbuzení i na zahradě

KKCGMNDFischer