Zahrada jako „cesta do světa“

Také jste si jako malí nejraději hráli na místech, kterým nechyběla skrytá zákoutí a tajemná křoviska? Milují to i dnešní děti, jen bohužel nemají tolik příležitostí k volné hře a samostatnému objevování. A to i přesto, že takové aktivity pozitivně přispívají k rozvoji schopností, dovedností a fantazie – obzvláště v předškolním věku. Inspirujte se přístupem Mateřské školy Arabská se speciální péčí v Praze 6, která svoji zahradu přizpůsobila představě cesty do světa, jež děti učí nezávislosti a samostatnosti.

Silnou stránkou vzniku této zahrady byla úzce spolupracující komunita učitelů, rodičů a příznivců, kteří do projektu přispívali vlastními náměty a rovněž umožnili realizovat poměrně velkou část projektu svépomocí. Na proměně zahrady se po celou dobu intenzivně podíleli učitelé, rodiče a děti. Z řad rodičů vzešla i architektka Martina Kárová a autor zahradních úprav Ladislav Soukup. O podobu výtvarných prvků se zasadil sochař a malíř Michal Micl Novotný.

Dříve byla školní zahrada koncipována tak, že dětem sloužilo větší množství dřevěných herních prvků.  Rozlehlý, spíše parkově upravený pozemek a zeleň pak tvořily jakousi „přírodní kulisu“. Jejich údržba však byla pro školku náročná a možnosti využití zahrady postupně přestávaly odpovídat jejímu vzdělávacímu programu. Cílem proto bylo proměnit zahradu tak, aby se ona sama stala variabilním herním prvkem, zahradou i krajinou zároveň a současně užitečným pomocníkem v práci pedagogů.

Proměněná zahrada dnes umožňuje dětem širokou škálu aktivit. Z bezpečného dvorku s jabloní, kruhovou lavičkou, bylinnými záhonky a plochou pro vodní hrátky se mohou vydat přes louku a pole do stále divočejší krajiny lesa, aniž by při tom opustily školní zahradu. Její součástí je i několik políček a nově založený třešňový sad. Děti tak mají k dispozici prostor pro kutění, pěstování, hry, řádění na koloběžkách i pro společné stolování venku. Přírodní ráz zahrady ozvláštňují originálně řešené houpačky a skluzavka nebo nevšední mobiliář. Mají tu i pravou africkou kanoi, vydlabanou z jednoho kusu dřeva. Přírodniny jako klacky, drobné kamínky či písek mohou děti využívat i při volné hře a zahradu tak dílčím způsobem neustále proměňovat drobnými stavbami a objekty.

Pokud vás zahrada zaujala, více se o její proměně můžete dozvědět zde.

Realizace tohoto projektu byla podpořena Nadací Proměny Karla Komárka v rámci grantového programu Zahrada hrou

KKCGMNDFischer