Proměna školní zahrady za vysokou zdí v duchu čtvera ročních období
Hledáte přírodní oázu v městské zástavbě, kde jinak vládne hluk? Rádi byste se dozvěděli, jak nejúčinněji využít tyto ostrůvky zeleně? Nechte se inspirovat proměnou zahrady Mateřské školy U Uranie v Praze 7.
Školka se nachází v průmyslem a dopravou zatížené části Holešovic. Smyslem obnovy bylo dodat prostorově členité zahradě obehnané protihlukovou zdí novou identitu a zároveň s její pomocí podpořit zaměření školky na environmentální vzdělávání. Jednotlivé části zahrady mají symbolizovat ekosystémy typické pro místní podnebí, které architekti spojili jednotícím tématem řeky.
Protože je zahrada v okolí jen jedním z mála míst s dostupnou zelení, rozhodli se učitelé s rodiči maximálně využít její potenciál. Zahrada je rozdělená do několika zón a představuje jakousi zmenšenou verzi krajiny, kde děti mohou nalézt lesní, vodní, horskou a luční část. Díky částečné úpravě terénu vznikly nové zemní prolézačky, prostor pro schovávačky a sáňkování. V travnaté ploše je několik nových pískovišť a k budově přiléhající pergola, která nabízí ochranu před sluncem. Netradičně bylo pojato řešení herních prvků, do kterého se zapojili studenti Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Například dominantu opravené betonové zdi díky nim oživily velké tabule na kreslení se zvířecími motivy nebo stupňovité pokojíčky. Dětmi oblíbené jsou také originální houpačka či bubínky. V centrální části zahrady mohou využít multifunkční prolézačku ve tvaru vlny. Nechybí ani lezecká stěna, prostor pro setkávání či pěstování bylinek a drobné zeleniny.
Na proměně zahrady po celou dobu spolupracovali děti, rodiče a učitelé, kteří se dodnes pravidelně setkávají na jarních a podzimních brigádách. Pro veřejnost pak společně pořádají kulturní akce, které přispívají k dalšímu rozvoji zahrady i komunitního života celé čtvrti.
Pokud vás zahrada zaujala, více se o její proměně můžete dozvědět zde.
Realizace tohoto projektu byla podpořena Nadací Proměny Karla Komárka v rámci grantového programu Zahrada hrou.
Může vás zajímat

Zahrada jako „oáza inspirace“
Rádi byste proměnili chátrající školní zahradu v inspirativní a rozmanitou oázu, kde mohou děti bezpečně objevovat okolní svět? Inspirujte se proměnou zahrady mateřské školy Na Výšinách v Praze 7, která svůj koncept založila na vytvoření zelené oázy uprostřed zástavby v dopravně rušné části města.

Kolodějova zahrada života
Zahrada, která podobně jako les, potok, skála nebo louka ve volné přírodě nabízí pestrou paletu podnětů ke hře, je pro děti i pedagogy nekonečným zdrojem inspirace a tedy i ideálním prostorem pro zážitkové učení. Právě takovou má Základní a Mateřská škola v Praze-Kolodějích. Zahrada může sloužit jako celoroční učebna pod širým nebem i jako místo společných setkání a tradičních akcí.

Zahrada jako „cesta do světa“
Také jste si jako malí nejraději hráli na místech, kterým nechyběla skrytá zákoutí a tajemná křoviska? Milují to i dnešní děti, jen bohužel nemají tolik příležitostí k volné hře a samostatnému objevování. A to i přesto, že takové aktivity pozitivně přispívají k rozvoji schopností, dovedností a fantazie – obzvláště v předškolním věku. Inspirujte se přístupem Mateřské školy Arabská se speciální péčí v Praze 6, která svoji zahradu přizpůsobila představě cesty do světa, jež děti učí nezávislosti a samostatnosti.

Zahrada v Českém Brodě: Staré jako nové
Chybí vám finanční prostředky na proměnu školní zahrady či dětského hřiště? Inspirujte se zrekonstruovanou zahradou Mateřské školy Kollárova v Českém Brodě. Najdete v ní řadu nápadů, jak lze pomocí recyklace starých prvků přeměnit zanedbaný prostor v místo na hraní.

Logopedická zahrada hrou? Jde to! Inspirujte se.
Školní zahrady mohou mít mnoho podob. Umíte si představit, že si pro své dítě můžete vybrat školu podle kvality výuky i prostředí, které poskytuje? A co teprve představa školy, jejíž zahrada je přizpůsobená zaměření školy a specifickým potřebám dětí? V pražských Bohnicích se podařilo takovou zahradu realizovat – je vytvořená na míru škole, dětem i učitelům.