Vyhledat

Proměny pro školy
Jak proměnit školní zahradu či hřiště

 
I na malé ploše se to může vlnit nápady

I na malé ploše se to může vlnit nápady

Nevíte si rady, jak co nejlépe využít prostor na školní zahradě? I malá plocha může nabízet nespočet podnětů ke kreativní hře. Zajímavé nápady můžete načerpat z proměny zahrady Mateřské školy Vodnická v Praze – Újezdě.


Prostor zahrady původně tvořila rovná jednotvárná plocha ve tvaru písmene L obehnaná betonovou zdí. Cílem její proměny bylo vytvořit rozmanitější prostor pro volnou a kreativní hru dětí, zahradničení a také zdravý kontakt s přiměřeným rizikem.

Nový koncept zahrady nazvaný „Na vlnách“ je založený na hravých modelacích terénu, doplněných zelení a jednoduchými, variabilními herními prvky. Námořnické pojetí zahrady dotvářejí zemní domek s periskopem, kůloviště s kormidlem nebo zvukovod, kterým se mohou děti mezi sebou domlouvat napříč celou zahradou. Najdeme tu i lanový mostek nad stezkou vinoucí se mezi kopečky či vyhlídku se skluzavkou. V zahradě je několik pěstebních záhonů, které pomohli založit učitelé a rodiče. S další péčí o rostlinky pomáhají děti. Zahrada nabízí také prostor pro výtvarné činnosti. Originální mini-krajina zásadně rozšířila možnosti dětských her i výuky a současně změnila původně fádní výhled z velkých oken budovy školky.  

Do celkové proměny zahrady se opakovaně zapojovali učitelé i rodiče s dětmi.  Podívejte se na video, které vám přiblíží proces spolupráce rodičů, učitelů a dětí s autorkami návrhu, architektkami Evou Jeníkovou, Magdalenou Smetanovu a Janou Pyškovou.

Pokud vás zahrada zaujala, více se o její proměně můžete dozvědět zde.

Realizace tohoto projektu byla podpořena Nadací Proměny Karla Komárka v rámci grantového programu Zahrada hrou

 

 

zpět na seznam verze pro tisk
 
 
 
 

dárci

KKFFKKCG

Podpořte nás