Vyhledat

Proměny pro školy
Jak proměnit školní zahradu či hřiště

 
Létající zahrady

Létající zahrady

Představte si, že by celý svět, všechny světadíly, území a krajiny visely z nebe na provázcích. Krajiny by levitovaly volně v prostoru, každá by se na provázku pohupovala ve směru větru… Jedna by byla výš, jiná níž. A nejen velké krajiny, ale i louky, parky a hlavně zahrady. Jedna taková zahrada na provázku by byla i ta vaše. Byla by to létající zahrada!


Cíl aktivity

  • Zamyslet se nad vlastnostmi zahrady, co ji charakterizuje, z jakých částí se skládá, jaké materiály v ní nalezneme.
  • Naučit se vnímat zahradu jako fungující celek.
  • Využívat přírodní materiály k výtvarné tvorbě. Vyrobit vyváženou konstrukci symbolizující vaší zahradu.

Věková skupina

  • 1. stupeň ZŠ
  • MŠ (volba pomocného materiálu, jednodušší forma výkladu)

Příklad realizace

  • Motivace (mladší děti): Jak vypadá vaše zahrada? Kam si chodíte hrát? Co všechno můžeme na zahradách najít? Z čeho se zahrady skládají? Představte si, že by vaše zahrada visela na provázku. Každá krajinka někde jinde, každá by se ve větru pohupovala jinak.
  • Motivace (starší děti): Z nalezených přírodnin vyrobte vyváženou konstrukci, tzv. mobil. Inspirujte se dílem amerického umělce Alexandera Caldera[1], který takové mobily v polovině 20. století tvořil. Jednalo se vždy o vyvažování drobných kovových částí. Vytvořte podobný mobil z přírodnin nalezených ve vaší zahradě.
  • Realizace: Prozkoumejte s dětmi vaší zahradu a vymyslete, jaké materiály (přírodniny) nejvíce charakterizují vaší zahradu. Přírodniny sesbírejte a vytvořte konstrukci podobnou Calderovým mobilům, která bude z klacíků, mechů, trávy či květin. Vyberte si na zahradě místo (větev, prolézačku), ze kterého bude vaše létající zahrada viset, a přivažte na něj první provázek. Přírodniny pak k sobě važte dalšími provázky (malé děti si mohou pomoci papírovou lepcí páskou). Na začátku může učitelka postup předvést. Pracovat můžete sami i ve skupinkách.
  • Závěr, reflexe: Zopakujte si, jaké jste nasbírali materiály, jaké byly pro vaši zahradu charakteristické. Povídejte si o vašich dílech, popište, jaká část co znamená. Jestli se ve vaší létající zahradě najdou stromy, nebo prolézačky, studánka, záhony, jestli se tam bude moci dát lézt po stromech. Vymyslete příběh vaší létající zahrady.

Závěr

Vyzdobte si těmito mobily zahradu, udělejte z ní galerii, anebo si jen tak lehněte pod strom a koukejte na svá díla, jak se ve větru pohupují…[1] Alexander Calder (1898-1976), americký sochař. Dílo např.: 1932 – Mobil, Tate Modern, London

zpět na seznam verze pro tisk
 
 
 
 

dárci

KKFFKKCG

Podpořte nás