Vyhledat

Proměny pro školy
Jak proměnit školní zahradu či hřiště

 

Aktivity s dětmi, rodiči a učiteli

Jaké nové aktivity chcete s dětmi na zahradě realizovat? Jakým způsobem zapojíte děti, učitele a rodiče do přípravy a realizace projektu? Aby zahrada dobře fungovala s ohledem na potřeby všech svých uživatelů, potřebujete pro svůj záměr získat zájem a nadšení ostatních, vtáhnout je do dění, informovat je. Skrze aktivity zapojující děti do projektu podpoříte jejich vztah k místu a vnímavost k prostředí, ve kterém žijí.

  • nejprve diskutujte mezi učiteli, co od proměny očekáváte, jaké jsou vaše potřeby a přání
  • řešte věci přímo v terénu, bavte se o možnostech nových aktivit
  • zapojte děti, nechte je poznat zahradu z nových úhlů pohledu
  • jděte na to hravě, pátrejte s nimi po historii zahrady, po příbězích pamětníků, zmapujte s nimi místa, která mají rády, kde se cítí nepříjemně; zapojením dětí budujete jejich vztah k místu, rozvíjíte jejich tvořivost, estetické vnímání i občanskou angažovanost
  • vzbuďte zájem rodičů, pozvěte je na společné akce s dětmi v zahradě, řekněte jim o svých plánech, vzájemně se lépe poznejte
  • posilujte vědomí komunity, získejte nové pomocníky a partnery, přenechte část iniciativy jim
  • realizace projektu se může stát příležitostí pro vzájemná setkávání
  • tematicky zaměřené akce a workshopy určené pro dospělé i děti nalákají k účasti
  • pro rodiče na mateřské dovolené může být práce na projektu příjemným zpestřením péče o děti
  • fyzická práce na zahradě se může stát vyhledávanou změnou pro duševně zaměstnané rodiče

Inspirujte se našimi náměty aktivit. Některé z nich můžete realizovat během přípravy a v průběhu projektu, další v rámci běžných řízených činností s dětmi na zahradě.

verze pro tisk
Kreslicí plocha v Plzni - náměty na aktivity pro děti na motivy cest Zikmunda a Hanzelky

Kreslicí plocha v Plzni - náměty na aktivity pro děti na motivy cest Zikmunda a Hanzelky

Připravili jsme pro vás náměty na tvorbu s dětmi, které můžete využít ve výuce, ve volném čase, na kreslicí ploše na Jiráskově náměstí, ale také kdekoliv jinde - venku na chodníku či na papíře.


Díky proměně Jiráskova náměstí a klášterní zahrady v Plzni získá novou podobu také prostor před Základní školou Masarykova. Celý bude věnován významnému cestovateli Miroslavu Zikmundovi. Ten, jak je známo, do této školy docházel.  

 

Před školou, v prostoru vydlážděném žulovými kostkami, vznikne velká půlkruhová betonová plocha o průměru 17 m. Na ní uvidíme výjevy z cestovatelských výprav, které Miroslav Zikmund podnikl s kolegou a celoživotním přítelem Jiřím Hanzelkou. Betonovou plochu umělecky ztvární vybraná umělecká osobnost současnosti.  

 

Kreslicí plocha, která se v tuto chvíli na daném místě před základní školou nachází, je tak trochu vzorkem, díky němuž si můžeme představit podobu a velikost plochy budoucí. Je připravena pro to, abyste se pustili do ztvárňování výprav Miroslava Zikmunda i vy!  

 

Co máme vlastně nakreslit? Připravili jsme pro vás několik tipů, které si lze jako .pdf stáhnout v odkaze zde.

 

 

 

zpět na seznam verze pro tisk
 
 
 
 

dárci

KKFFKKCG

Podpořte nás