Aktivity s dětmi, rodiči a učiteli

Jaké nové aktivity chcete s dětmi na zahradě realizovat? Jakým způsobem zapojíte děti, učitele a rodiče do přípravy a realizace projektu? Aby zahrada dobře fungovala s ohledem na potřeby všech svých uživatelů, potřebujete pro svůj záměr získat zájem a nadšení ostatních, vtáhnout je do dění, informovat je. Skrze aktivity zapojující děti do projektu podpoříte jejich vztah k místu a vnímavost k prostředí, ve kterém žijí.

• nejprve diskutujte mezi učiteli, co od proměny očekáváte, jaké jsou vaše potřeby a přání
  • řešte věci přímo v terénu, bavte se o možnostech nových aktivit
  • zapojte děti, nechte je poznat zahradu z nových úhlů pohledu
  • jděte na to hravě, pátrejte s nimi po historii zahrady, po příbězích pamětníků, zmapujte s nimi místa, která mají rády, kde se cítí nepříjemně; zapojením dětí budujete jejich vztah k místu, rozvíjíte jejich tvořivost, estetické vnímání i občanskou angažovanost
  • vzbuďte zájem rodičů, pozvěte je na společné akce s dětmi v zahradě, řekněte jim o svých plánech, vzájemně se lépe poznejte
  • posilujte vědomí komunity, získejte nové pomocníky a partnery, přenechte část iniciativy jim
  • realizace projektu se může stát příležitostí pro vzájemná setkávání
  • tematicky zaměřené akce a workshopy určené pro dospělé i děti nalákají k účasti
  • pro rodiče na mateřské dovolené může být práce na projektu příjemným zpestřením péče o děti
  • fyzická práce na zahradě se může stát vyhledávanou změnou pro duševně zaměstnané rodiče

Inspirujte se našimi náměty aktivit. Některé z nich můžete realizovat během přípravy a v průběhu projektu, další v rámci běžných řízených činností s dětmi na zahradě.

verze pro tisk
Osm kroků k zahradě hrou

Osm kroků k zahradě hrou je obrázkový průvodce týmu, který se do proměny zahrady právě pouští. Jak začít? Na koho se obrátit a s kým vše projednat? Na koho nezapomenout při navrhování a zda a ským výsledný návrh projednat? K tomu všemu vám obrázky lehce napoví.

Vytiskněte si je a hrajte si s nimi:

• Karty mohou sloužit pedagogickému týmu jako hra (Kdo je správně poskládá?) i jako motivace (V jaké fázi se nacházíte?).
  • Mohou se ale stát i malým pomocníkem při plánování zahrady společně s dětmi - vybarvujte, dokreslujte a povídejte si o tom s nimi!

Držíme palce ke všem osmi krokům i k následnému dlouholetému užívání vaší zahrady!

Pdf ke stažení zde.

Obrázkovového průvodce pro vás navrhl tým nadace společně s ilustrátorkou Alžbětou Zemanovou.

KKFFKKCGMNDFischer