Vyhledat

Proměny pro školy
Jak proměnit školní zahradu či hřiště

 
Proměny světla a stínu

Proměny světla a stínu

Pozorujte s dětmi, jak se prostředí kolem vás neustále proměňuje. Listy na stromě vytvářejí pohyblivé stínové obrazy díky větru a světlu. Stín klouzačky na zahradě se během dne mění podle toho, jak na něj svítí slunce. Zkuste s dětmi zachytit proměnlivé světelné obrazy kolem vás. Zachyťte prchavý okamžik.


Cíl

  • Uvědomit si, že prostor kolem nás se neustále proměňuje.
  • Seznámit se na základě vlastní zkušenosti s fyzikálním úkazem světla a stínu.
  • Pozorovat a vnímat míru intenzity osvětlení prostředí sluncem.
  • Zachytit drobné každodenní změny v bezprostředním okolí.

Věková skupina

  • Lze přizpůsobit i pro 1. stupeň ZŠ

Příklad realizace

  • Úvod: Nic na světě není stálé – věci, lidé i prostředí se neustále proměňují. Pozorujte stíny na zahradě. Jaké mají tvary? Co vám připomínají? Kdy se stíny objevují, kdy mizí, jak se proměňují během dne a jak během ročních období? Některé stíny se moc nemění nebo se mění jen velmi pomalu (např. stín budovy školky, lavičky na zahradě). Jiné stíny se proměňují každým okamžikem (např. stíny listů stromu, když fouká vítr).
  • Zkuste zakreslovat obrysy stínů. Můžete použít různé materiály – barevný pastel na černý papír, černý fix na průhlednou folii či pauzovací papír, uhel na bílý papír.
  • Kresby mohou děti vrstvit – zakreslovat více stínů různých předmětů na jeden papír přes sebe nebo zakreslovat společně proměnlivé stíny ve skupince. Stíny zakreslené na pauzovacím papíře nebo na průhledné folii pak můžete i libovolně skládat na sebe a pozorovat, jak se obraz s každou další vrstvou mění. Můžete je podobným způsobem i instalovat ve školce na okna nebo zavěsit do prostoru.

Závěr

Děti dokáží vnímat proměnlivost prostředí a souvislosti mezi zdrojem světla a stínem. Naučily se výtvarně vyjádřit a zachytit změny ve svém okolí.

Námět vznikl ve spolupráci s lektorkami Michaelou Trpišovskou a Šárkou Matouškovou.

zpět na seznam verze pro tisk
 
 
 
 

dárci

KKFFKKCG

Podpořte nás