Vyhledat

Proměny pro školy
Jak proměnit školní zahradu či hřiště

 

Didaktické karty Naše město

Jaké je naše město? Najdeme v něm nějaké barvy, vůně? Co ho utváří? Jak se v něm cítíme a co v něm děláme? Užíváme si ho a využíváme ho?

Stále více lidí žije ve městech, jedním z cílů Nadace Proměny je proto seznamovat děti i dospělé s plánováním, tvorbou a užíváním jejich veřejného prostoru. Chceme, aby se děti už od mala učily, jak mohou své prostředí pozitivně ovlivňovat a spoluutvářet, třeba i jen jeho malými proměnami.

 

více
Didaktické karty Naše město

Exkurze do školních zahrad 2019 – Za inspirací a zkušenostmi

Zvažujete úpravu své školní zahrady? Chcete, aby zahrada lépe odpovídala potřebám dětí i učitelů? Přemýšlíte, jak vytvořit zahradu, se kterou budou všichni spokojení? Potřebovali byste poradit, jak připravit projektový záměr? Navedeme vás, co je důležité promyslet předem. Získáte bohatou inspiraci z realizovaných projektů.

více
Exkurze do školních zahrad 2019 – Za inspirací a zkušenostmi

Měsíc školních zahrad v Česku: v květnu hurá ven!

TISKOVÁ ZPRÁVA

Školy po celém světě v květnu vzdávají hold svým zahradám. Pestrou škálu možností, jak zahrady využívat, zkoumají formou her, praktické výuky či netradičních setkání. Letos poprvé mohou oslavit Mezinárodní měsíc školních zahrad také děti a mládež v Česku. Zapojit se mohou jakékoliv mateřské, základní i střední školy. 

více
Měsíc školních zahrad v Česku: v květnu hurá ven!

Průvodce aktivitami venku

Autoři: Kolektiv autorů a přispěvatelů

Omrzely vás a vaše děti klasické hry venku? Pak si stáhněte Průvodce aktivitami venku. Vychází každoročně u příležitosti mezinárodního Měsíce školních zahrad a nabízí tipy na netradiční venkovní činnosti z celého světa. 

více
Průvodce aktivitami venku

Exkurze do školních zahrad 2018 - inspirace, metodika, využití

Hledáte inspiraci, jak by mohla vypadat dobře fungující školní zahrada? Rozhodli jste se zahradu obnovit, ale nevíte, odkud přesně začít nebo jak v načaté práci pokračovat? Chcete být s dětmi na zahradě častěji a zajímá vás, jak některé aktivity přenést ven? Na každou z těchto tří otázek se pokusíme odpovědět jednou exkurzí. Můžete si vybrat podle toho, co vás zrovna nejvíc trápí, anebo absolvovat všechny tři. 

více
Exkurze do školních zahrad 2018 - inspirace, metodika, využití

Ohlédnutí za konferencí Zahrada hrou 2018

Setkání lidí zapálených pro společnou věc, navazování kontaktů, sdílení zkušeností a inspirace. Taková byla naše letošní konference Zahrada hrou, která se konala první únorový den v pražském Divadle Archa. Dorazilo na ní bezmála 180 lidí, největší část publika tvořili tradičně učitelé.

více
Ohlédnutí za konferencí Zahrada hrou 2018

Časopis Školní zahrada

Autoři Kolektiv autorů a přispěvatelů            

Školní zahrada je specializovaný česko-slovenský časopis pro zahradní pedagogiku, který vychází čtyřikrát ročně v elektronické verzi a zároveň je tištěnou přílohou časopisu Bedrník.

více
Časopis Školní zahrada

Z.A.H.R.A.D.A.

Autor: Ewa Kolaczyńska

Prostřednictvím knížky Z.A.H.R.A.D.A. můžete navštívit 42 míst po celém světě. Nahlédnete do nádherných současných i historických parků a zahrad, a seznámíte se s několika uměleckými projekty. Zelený atlas ocení pedagogové při výuce i děti pro jeho vtipné ilustrace.

více
Z.A.H.R.A.D.A.

Osm kroků k zahradě hrou

Osm kroků k zahradě hrou je obrázkový průvodce týmu, který se do proměny zahrady právě pouští. Jak začít? Na koho se obrátit a s kým vše projednat? Na koho nezapomenout při navrhování a zda a ským výsledný návrh projednat? K tomu všemu vám obrázky lehce napoví.

více
Osm kroků k zahradě hrou

Zveme na konferenci Zahrada hrou

Chtěli byste proměnit svou školní zahradu v místo, které bude děti vzdělávat i bavit, stane se užitečným pomocníkem pro učitele, a rodiče si ho zamilují tak, že nevynechají jedinou příležitost ke společnému setkávání? Pak nesmíte chybět na konferenci Zahrada hrou 2018!

více
Zveme na konferenci Zahrada hrou

Nová příležitost pro mateřské školy a jejich zahrady

TISKOVÁ ZPRÁVA

O grant ve výši až 800 tisíc korun a odbornou konzultační podporu mohou ode dneška až do konce března příštího roku žádat školky z Karlovarského, Ústeckého, Libereckého, Středočeského kraje a z Prahy. Nadace Proměny Karla Komárka a její grantový program Zahrada hrou nabízejí pomoc při obnově nebo založení školní zahrady, která bude zdravě a všestranně rozvíjet děti. 

více
Nová příležitost pro mateřské školy a jejich zahrady

Dílny: nabídka (nejen) pro školy

Hledáte způsob, jak dětem zprostředkovat téma architektury a tvorby města? Plánujete úpravu školní zahrady a nevíte, jak je do projektu zapojit? Stejně jako my si myslíte, že je důležité, aby se od malička dozvídaly, jak prostředí kolem nás ovlivňuje kvalitu našeho života? Vyberte si z nabídky našich dílen, které jsme připravili především pro mateřské školy a 1. stupeň základních škol – na přání je však zorganizujeme i jiným zájemcům.

více
Dílny: nabídka (nejen) pro školy

Létající zahrady

Představte si, že by celý svět, všechny světadíly, území a krajiny visely z nebe na provázcích. Krajiny by levitovaly volně v prostoru, každá by se na provázku pohupovala ve směru větru… Jedna by byla výš, jiná níž. A nejen velké krajiny, ale i louky, parky a hlavně zahrady. Jedna taková zahrada na provázku by byla i ta vaše. Byla by to létající zahrada!

více
Létající zahrady

Hory pořád hory

Jaké by to bylo, kdyby vám na zahradě vyrostly hory? Chtěli byste bydlet mezi obrovskými kopci? Máte na zahradě alespoň malý kopeček? Zkuste si představit, že kamení na vaší zahrádce je obrovská skála, a vy jste malincí jako brouci. Naučte se vnímat každý kousek zahrady, její části, detaily, materiály i terén.

více
Hory pořád hory

Spirálové molo_průvodce Land Artem

Inspirujte se pro tvorbu a hraní si v přírodě uměleckým směrem Land Art. Vycházejte z děl jednotlivých umělců. Chtěli byste mít v zahradě kousek moře? Jak by vypadala vaše zahrada, kdyby na ní během jednoho dne vyrostlo kamenné spirálové molo?

více
Spirálové molo_průvodce Land Artem

Švédské hřiště mění děti v zahradníky

Veřejné dětské hřiště se na jaře 2016 otevřelo v nově vznikající čtvrti Gyllin ve švédském Malmö. Je součástí 25-tihektarového přírodního parku, který město v rámci koncepce nové výstavby dlouhodobě rozvíjí na místě někdejšího zahradnictví s rozsáhlou školkou. Hlavní téma nového dětského hřiště bylo díky historii lokality od začátku jasné: zahrada.

více
Švédské hřiště mění děti v zahradníky

I na malé ploše se to může vlnit nápady

Nevíte si rady, jak co nejlépe využít prostor na školní zahradě? I malá plocha může nabízet nespočet podnětů ke kreativní hře. Zajímavé nápady můžete načerpat z proměny zahrady Mateřské školy Vodnická v Praze – Újezdě.

více
I na malé ploše se to může vlnit nápady

Zahrada jako „oáza inspirace“

Rádi byste proměnili chátrající školní zahradu v inspirativní a rozmanitou oázu, kde mohou děti bezpečně objevovat okolní svět? Inspirujte se proměnou zahrady mateřské školy Na Výšinách v Praze 7, která svůj koncept založila na vytvoření zelené oázy uprostřed zástavby v dopravně rušné části města.

více
Zahrada jako „oáza inspirace“

Proměna školní zahrady za vysokou zdí v duchu čtvera ročních období

Hledáte přírodní oázu v městské zástavbě, kde jinak vládne hluk? Rádi byste se dozvěděli, jak nejúčinněji využít tyto ostrůvky zeleně? Nechte se inspirovat proměnou zahrady Mateřské školy U Uranie v Praze 7. 

více
Proměna školní zahrady za vysokou zdí v duchu čtvera ročních období

Kolodějova zahrada života

Zahrada, která podobně jako les, potok, skála nebo louka ve volné přírodě nabízí pestrou paletu podnětů ke hře, je pro děti i pedagogy nekonečným zdrojem inspirace a tedy i ideálním prostorem pro zážitkové učení. Právě takovou má Základní a Mateřská škola v Praze-Kolodějích. Zahrada může sloužit jako celoroční učebna pod širým nebem i jako místo společných setkání a tradičních akcí.

více
Kolodějova zahrada života

  1  2  3  4  5 

 

Anketa

Jak vypadá zahrada hrou?

Je plná tajemství a objevů - 73%

Láká ke hře „na něco“ - 10%

Je živá a děti baví - 18%

Počet hlasů: 510

reklama Zahrady hrou na Facebooku
 
 

dárci

KKFFKKCG

Podpořte nás