Vyhledat

Proměny pro školy
Jak proměnit školní zahradu či hřiště

 
Ohlédnutí za konferencí Zahrada hrou 2018

Ohlédnutí za konferencí Zahrada hrou 2018

Setkání lidí zapálených pro společnou věc, navazování kontaktů, sdílení zkušeností a inspirace. Taková byla naše letošní konference Zahrada hrou, která se konala první únorový den v pražském Divadle Archa. Dorazilo na ní bezmála 180 lidí, největší část publika tvořili tradičně učitelé.


Program konference nabídl účastníkům přednášky, které se zabývaly potřebami současné generace dětí, a doplnil je o konkrétní příklady z praxe, jak umožnit zdravý vývoj dětí díky kvalitně upraveným a účelně využívaným školním zahradám. O své zkušenosti se podělili zástupci škol, kteří s naší podporou proměnu svých zahrad již úspěšně realizovali. Nechyběl ani blok věnovaný probíhající Grantové výzvě Zahrada hrou 2017.

Největší úspěch u publika sklidil se svou prezentací David Dvořák z MŠ Arabská v Praze. Ukázal, jak jednoduše a efektivně lze přemístit výuku, hraní, ale třeba i stravování ven na školní zahradu. „Na zahradě je skvělé to, že je velká. Člověk se tam uvolní a nemá žádný stres. Čas tam plyne velmi pomalu. Když s jednou skupinkou dětí malujete, tak vás nemusí trápit, že ta druhá skupinka nic nedělá,“ vysvětlil, proč v Arabské tráví pedagogové s dětmi většinu času venku.

Komplexnější pohled na zahrady, jako na funkčně řešená místa určená ke vzdělávání i hraní, nabídly Karla Kupilíková a Eva Kubjátová z našeho týmu. Na konkrétních příkladech ukázaly, jak snadno nebo i za relativně nízké náklady lze proměnit prostor školního pozemku. Inspirativní prezentace se snažila zdůraznit, že není nutné rovnou se pouštět do složité a nákladné rekonstrukce, ale že je často i lepší začít drobnějšími úpravami a prvky, realizovanými třeba společně s dětmi nebo i rodiči.

Všechny prezentace je možné pustit si ze záznamu:

→ KONFERENCE ON-LINE

Nejčastějším důvodem, proč zástupci škol, ale i místních samospráv nebo architekti přišli na konferenci, bylo řešení nějakého vlastního projektu. Možnost dozvědět se, jak to funguje jinde a vyměnit si zkušenosti s ostatními, se naskytla kromě samotných přednášek a času vymezeného pro otázky z publika, také při neformálních debatách o přestávkách.

Letos se nám podařilo získat od účastníků více než 80-ti procentní zpětnou vazbu z vyplněných dotazníků. Těší nás, že z naprosté většiny převažovalo kladné hodnocení a milé vzkazy namířené k naší práci. Získali jsme ale i mnoho zajímavých podnětů pro další plánování.

Všem účastníkům konference děkujeme a přejeme mnoho úspěchů v jejich vlastních aktivitách.

Žadatelům o nadační podporu připomínáme, že potřebné informace k aktuální grantové výzvě Zahrada hrou jsou dostupné zde.

zpět na seznam verze pro tisk
 
 
 
 

dárci

KKFFKKCG

Podpořte nás