Měsíc školních zahrad v Česku: v květnu hurá ven!
TISKOVÁ ZPRÁVA
Školy po celém světě v květnu vzdávají hold svým zahradám. Pestrou škálu možností, jak zahrady využívat, zkoumají formou her, praktické výuky či netradičních setkání. Letos poprvé mohou oslavit Mezinárodní měsíc školních zahrad také děti a mládež v Česku. Zapojit se mohou jakékoliv mateřské, základní i střední školy.
„Aktivní využívání školních zahrad u nás stále ještě není běžné. Chceme školám pomoci tyto nevyužité možnosti objevit a promítnout do praxe,“ říká Jitka Přerovská z Nadace Proměny Karla Komárka, která chce na svátek školních zahrad upozornit také u nás.
Význam školních zahrad pro zdravý vývoj dětí celosvětově roste. Prostředí, kde se mohou děti mimo školu volně pohybovat a objevovat svět, se za posledních několik generací značně zúžilo. Jak vyplývá z rozsáhlého výzkumu České děti venku, který v roce 2016 realizovala Nadace Proměny Karla Komárka, typický český školák stráví venku ve všední den průměrně 1 hodinu a 41 minut, zatímco na internetu, hraním her nebo sledováním televize stráví denně 4 hodiny 14 minut. Výzkum také ukázal, že během výuky se dostane ven jen menšina dětí (nejčastěji na hřiště, v 8 % případů). Pobyt venku je přitom pro získávání zkušeností s okolním světem pro děti zásadní. Každodenní pobyt dětí venku zároveň vnímá podle výzkumu jako důležitý 81 % rodičů. Tento trend klade zvýšené nároky na zodpovědnost škol poskytnout dalším generacím dostatečně kvalitní prostor k venkovním aktivitám, kde by žáci mohli uplatnit přirozenou zvídavost, zažívat dětská dobrodružství, rozvíjet fyzickou i sociální zdatnost, lásku k přírodě a k místu, kde žijí.
Právě na to se snaží upozornit květnová kampaň Měsíc školních zahrad, každoročně vyhlašovaná Mezinárodní asociací školních hřišť a zahrad (ISGA), a vybídnout školy k aktivitě. Možností, jak děti zaujmout praktickou činností venku na školní zahradě, je nepřeberně. Při výuce venku lze výborně propojit teorii s praxí, vést děti k rozvíjení vztahu k okolí, k ekologii. Stejně tak může být zahrada skvělým místem pro tvořivé aktivity a hry nebo setkávání komunity lidí, kteří ji sdílejí. Záleží jen na představivosti každé školy. Na zahradě je možné strávit hodinu, den nebo celý týden.
„Na Měsíc školních zahrad upozorňujeme v předvečer svátku všech učitelů, kterým jako dárek přinášíme speciální publikaci s desítkami námětů z celého světa. Aktivity na školní zahradě, ať už v rámci výuky nebo mimo ni, jsou určené pro děti a mládež od tří do osmnácti let,“ doplňuje Jitka Přerovská.
K Měsíci školních zahrad se v České republice aktivně připojují také další organizace – vzdělávací centrum TEREZA, Chaloupky o.p.s. a Lipka – školské zařízení pro environmentální vzdělávání, které podporují širší využití školních zahrad a vzdělávání dětí venku.
Původcem myšlenky Měsíce školních zahrad je Mezinárodní asociace školních hřišť a zahrad (ISGA) sdružující odborníky na vzdělávání, architekty, zástupce neziskovek i univerzit z více než dvaceti zemí světa, kteří usilují o proměnu charakteru školních zahrad tak, aby dětem zajišťovaly lepší prostředí pro hru a učení venku.
Další podrobnosti:
→ web české kampaně Měsíc školních zahrad
→ více o ISGA
→ tisková zpráva ke stažení (pdf 527 kB)

Exkurze do školních zahrad 2019 – Za inspirací a zkušenostmi
Zvažujete úpravu své školní zahrady? Chcete, aby zahrada lépe odpovídala potřebám dětí i učitelů? Přemýšlíte, jak vytvořit zahradu, se kterou budou všichni spokojení? Potřebovali byste poradit, jak připravit projektový záměr? Navedeme vás, co je důležité promyslet předem. Získáte bohatou inspiraci z realizovaných projektů.

Exkurze do školních zahrad 2018 - inspirace, metodika, využití
Hledáte inspiraci, jak by mohla vypadat dobře fungující školní zahrada? Rozhodli jste se zahradu obnovit, ale nevíte, odkud přesně začít nebo jak v načaté práci pokračovat? Chcete být s dětmi na zahradě častěji a zajímá vás, jak některé aktivity přenést ven? Na každou z těchto tří otázek se pokusíme odpovědět jednou exkurzí. Můžete si vybrat podle toho, co vás zrovna nejvíc trápí, anebo absolvovat všechny tři.

Zveme na konferenci Zahrada hrou
Chtěli byste proměnit svou školní zahradu v místo, které bude děti vzdělávat i bavit, stane se užitečným pomocníkem pro učitele, a rodiče si ho zamilují tak, že nevynechají jedinou příležitost ke společnému setkávání? Pak nesmíte chybět na konferenci Zahrada hrou 2018!

Nová příležitost pro mateřské školy a jejich zahrady
TISKOVÁ ZPRÁVA
O grant ve výši až 800 tisíc korun a odbornou konzultační podporu mohou ode dneška až do konce března příštího roku žádat školky z Karlovarského, Ústeckého, Libereckého, Středočeského kraje a z Prahy. Nadace Proměny Karla Komárka a její grantový program Zahrada hrou nabízejí pomoc při obnově nebo založení školní zahrady, která bude zdravě a všestranně rozvíjet děti.
Anketa
Jak vypadá zahrada hrou?
Je plná tajemství a objevů - 72%
Láká ke hře „na něco“ - 10%
Je živá a děti baví - 18%
Počet hlasů: 482