Zahrada v Českém Brodě: Staré jako nové
Chybí vám finanční prostředky na proměnu školní zahrady či dětského hřiště? Inspirujte se zrekonstruovanou zahradou Mateřské školy Kollárova v Českém Brodě. Najdete v ní řadu nápadů, jak lze pomocí recyklace starých prvků přeměnit zanedbaný prostor v místo na hraní.
Příběh českobrodské zahrady začal iniciativou dvou maminek, které se nechtěly smířit s tím, že školní zahrada se od dob jejich dětství prakticky nezměnila. Začaly proto hledat způsob, jak neutěšenou situaci změnit. Navázaly spolupráci s vedením školky a původní nápad postupně vykrystalizoval v jasný záměr: využít přírodní potenciál zahrady a proměnit ji v hravé a inspirativní prostředí, které budou využívat nejen děti ze školky, ale i žáci sousední ZUŠ, místní skauti a také rodiče a učitelé jako místo pro společné akce a setkávání.
S pomocí Nadace Proměny pak rodiče a učitelé promítli tento záměr do zadání pro architekty, kteří na jeho základě vypracovali projekt. Tvůrci – architekt Michal Fišer, zahradní architekt Štěpán Špoula a výtvarník Lukáš Gavlovský – se od počátku snažili o maximální finanční i ekologickou šetrnost a založili novou zahradu na principu recyklace. Přetvořili některé původní herní prvky, zachovali perspektivní dřeviny, při stavbě využili místní materiál. Betonové dlaždice ze starých chodníčků například použili jako základové pilíře dřevěných truhlíků kolem teras nebo jako suché zdivo opěrné zídky, která zároveň chytře funguje i jako posezení. Nevyhovující ocelové průlezky ze 70. let zase po úpravě slouží jako chýše na hraní či ukazatel.
Snaha o šetrnost šla ruku v ruce s úmyslem tvůrců poskytnout dětem podněty ze skutečného světa místo umělých produktů zábavního průmyslu. Proto hodně využívali zejména přírodní materiály z blízkého okolí a při vegetačních úpravách záměrně vytvořili místa, která vyžadují péči malých zahradníků.
S úpravami zahrady pomáhala kromě jejích budoucích uživatelů celá řada místních i přespolních dobrovolníků; Nadace Proměny přizvala také skupinu studentů zahradní a krajinářské architektury. Díky společnému úsilí se původní vize proměnila ve skutečnost a vznikla pestrá, členitá a podnětná zahrada, která dětem umožňuje vnímat přírodu všemi smysly.
Děti tu mají prostor pro volnou hru, odpočinkovou zónu, užitkovou zahrádku, přírodní dílnu nebo bludiště z proutí. V zimě mohou sáňkovat z malého svahu, v parních letních dnech se osvěžit v mlhovišti. Atmosféru zahrady dotvářejí nevšední herní prvky od Lukáše Gavlovského, například slaměný domek se zatravněnou střechou nebo zvukovod, který propojuje několik dutých kmenů podzemními trubkami a funguje jako telefon. Ani pískoviště nezůstala obyčejná, jedno z nich výtvarník stylizoval do podoby hnízda s vejcem a navázal na něj lanovou opičí dráhou, další dvě dostala obrubu z nepravidelných akátových fošen a byla doplněna pískovcovými bloky.
Pokud vás zahrada zaujala, více se o její proměně můžete dozvědět zde.
Realizace tohoto projektu byla podpořena Nadací Proměny Karla Komárka v rámci grantového programu Zahrada hrou.

Exkurze do školních zahrad 2019 – Za inspirací a zkušenostmi
Zvažujete úpravu své školní zahrady? Chcete, aby zahrada lépe odpovídala potřebám dětí i učitelů? Přemýšlíte, jak vytvořit zahradu, se kterou budou všichni spokojení? Potřebovali byste poradit, jak připravit projektový záměr? Navedeme vás, co je důležité promyslet předem. Získáte bohatou inspiraci z realizovaných projektů.

Měsíc školních zahrad v Česku: v květnu hurá ven!
TISKOVÁ ZPRÁVA
Školy po celém světě v květnu vzdávají hold svým zahradám. Pestrou škálu možností, jak zahrady využívat, zkoumají formou her, praktické výuky či netradičních setkání. Letos poprvé mohou oslavit Mezinárodní měsíc školních zahrad také děti a mládež v Česku. Zapojit se mohou jakékoliv mateřské, základní i střední školy.

Exkurze do školních zahrad 2018 - inspirace, metodika, využití
Hledáte inspiraci, jak by mohla vypadat dobře fungující školní zahrada? Rozhodli jste se zahradu obnovit, ale nevíte, odkud přesně začít nebo jak v načaté práci pokračovat? Chcete být s dětmi na zahradě častěji a zajímá vás, jak některé aktivity přenést ven? Na každou z těchto tří otázek se pokusíme odpovědět jednou exkurzí. Můžete si vybrat podle toho, co vás zrovna nejvíc trápí, anebo absolvovat všechny tři.

Zveme na konferenci Zahrada hrou
Chtěli byste proměnit svou školní zahradu v místo, které bude děti vzdělávat i bavit, stane se užitečným pomocníkem pro učitele, a rodiče si ho zamilují tak, že nevynechají jedinou příležitost ke společnému setkávání? Pak nesmíte chybět na konferenci Zahrada hrou 2018!

Nová příležitost pro mateřské školy a jejich zahrady
TISKOVÁ ZPRÁVA
O grant ve výši až 800 tisíc korun a odbornou konzultační podporu mohou ode dneška až do konce března příštího roku žádat školky z Karlovarského, Ústeckého, Libereckého, Středočeského kraje a z Prahy. Nadace Proměny Karla Komárka a její grantový program Zahrada hrou nabízejí pomoc při obnově nebo založení školní zahrady, která bude zdravě a všestranně rozvíjet děti.
Anketa
Jak vypadá zahrada hrou?
Je plná tajemství a objevů - 72%
Láká ke hře „na něco“ - 10%
Je živá a děti baví - 18%
Počet hlasů: 481