Vyhledat

Proměny pro školy
Jak proměnit školní zahradu či hřiště

 
Zahrada jako „cesta do světa“

Zahrada jako „cesta do světa“

Také jste si jako malí nejraději hráli na místech, kterým nechyběla skrytá zákoutí a tajemná křoviska? Milují to i dnešní děti, jen bohužel nemají tolik příležitostí k volné hře a samostatnému objevování. A to i přesto, že takové aktivity pozitivně přispívají k rozvoji schopností, dovedností a fantazie – obzvláště v předškolním věku. Inspirujte se přístupem Mateřské školy Arabská se speciální péčí v Praze 6, která svoji zahradu přizpůsobila představě cesty do světa, jež děti učí nezávislosti a samostatnosti. 


Silnou stránkou vzniku této zahrady byla úzce spolupracující komunita učitelů, rodičů a příznivců, kteří do projektu přispívali vlastními náměty a rovněž umožnili realizovat poměrně velkou část projektu svépomocí. Na proměně zahrady se po celou dobu intenzivně podíleli učitelé, rodiče a děti. Z řad rodičů vzešla i architektka Martina Kárová a autor zahradních úprav Ladislav Soukup. O podobu výtvarných prvků se zasadil sochař a malíř Michal Micl Novotný.

Dříve byla školní zahrada koncipována tak, že dětem sloužilo větší množství dřevěných herních prvků.  Rozlehlý, spíše parkově upravený pozemek a zeleň pak tvořily jakousi „přírodní kulisu“. Jejich údržba však byla pro školku náročná a možnosti využití zahrady postupně přestávaly odpovídat jejímu vzdělávacímu programu. Cílem proto bylo proměnit zahradu tak, aby se ona sama stala variabilním herním prvkem, zahradou i krajinou zároveň a současně užitečným pomocníkem v práci pedagogů.

Proměněná zahrada dnes umožňuje dětem širokou škálu aktivit. Z bezpečného dvorku s jabloní, kruhovou lavičkou, bylinnými záhonky a plochou pro vodní hrátky se mohou vydat přes louku a pole do stále divočejší krajiny lesa, aniž by při tom opustily školní zahradu. Její součástí je i několik políček a nově založený třešňový sad. Děti tak mají k dispozici prostor pro kutění, pěstování, hry, řádění na koloběžkách i pro společné stolování venku. Přírodní ráz zahrady ozvláštňují originálně řešené houpačky a skluzavka nebo nevšední mobiliář. Mají tu i pravou africkou kanoi, vydlabanou z jednoho kusu dřeva. Přírodniny jako klacky, drobné kamínky či písek mohou děti využívat i při volné hře a zahradu tak dílčím způsobem neustále proměňovat drobnými stavbami a objekty.

Pokud vás zahrada zaujala, více se o její proměně můžete dozvědět zde.

Realizace tohoto projektu byla podpořena Nadací Proměny Karla Komárka v rámci grantového programu Zahrada hrou
 

zpět na seznam verze pro tisk
 
 
 
 

dárci

KKFFKKCG

Podpořte nás