Vyhledat

Proměny pro školy
Jak proměnit školní zahradu či hřiště

 
Kolodějova zahrada života

Kolodějova zahrada života

Zahrada, která podobně jako les, potok, skála nebo louka ve volné přírodě nabízí pestrou paletu podnětů ke hře, je pro děti i pedagogy nekonečným zdrojem inspirace a tedy i ideálním prostorem pro zážitkové učení. Právě takovou má Základní a Mateřská škola v Praze-Kolodějích. Zahrada může sloužit jako celoroční učebna pod širým nebem i jako místo společných setkání a tradičních akcí.


Kolodějská školní zahrada původně nabízela sice velký, ale poměrně fádní prostor a několik vysloužilých herních prvků. Cílem její proměny bylo vytvořit místo, které bude děti inspirovat, posilovat jejich vztah k přírodě a životnímu prostředí. Prostor zahrady je dnes rozdělen do čtyř zón, které představují jednotlivé živly – vodu, oheň, vzduch a zemi. S každým z nich se děti mohou seznámit a bezpečně s ním experimentovat. K hrátkám s vodou a pozorování drobných vodních živočichů mohou děti využívat mokřad se systémem dřevěných vodních korýtek a jezírko. Živel země zastupuje pěstební část s vyvýšenými záhony. Místem pro společná setkávání, zároveň reprezentujícím živel ohně, je kamenný prostor ohniště s posezením.

Zatímco ti nejmenší ocení rozsáhlou pískovou plochu v centrální části zahrady, pro starší děti bylo zachováno sportovní hřiště. Různé části zahrady propojuje červená betonová stezka, ideální pro řádění na koloběžkách nebo kolečkových bruslích. Cesta je také spojujícím motivem odkazujícím k historii Koloděj. Svým tvarem má zároveň evokovat přítomnost dobrého ducha zahrady, skřítka Koloděje, který děti od počátku proměnou provázel.

Na přípravě i náročné realizaci projektu se podíleli učitelé, děti a rodiče, zástupci města, dobrovolníci z řad místních lidí i další nadšenci a dárci. Autorem projektu jsou architektky Marcela Steinbachová a Pavlína Malíková. Nová zahrada se také pyšní dvěma neobvyklými přírodními herními prvky – dřevěným korábem a kamenným lesem, jejichž autory jsou výtvarník Jaroslav Eduard Dvořák a zahradní architekt Stanislav Špoula.  Na průběh jejich instalace se můžete podívat tady

Pokud vás zahrada zaujala, více se o její proměně můžete dozvědět zde.

Realizace tohoto projektu byla podpořena Nadací Proměny Karla Komárka v rámci grantového programu Zahrada hrou
 

zpět na seznam verze pro tisk
 
 
 
 

dárci

KKFFKKCG

Podpořte nás