Vyhledat

Proměny pro školy
Jak proměnit školní zahradu či hřiště

 
Proměna školní zahrady za vysokou zdí v duchu čtvera ročních období

Proměna školní zahrady za vysokou zdí v duchu čtvera ročních období

Hledáte přírodní oázu v městské zástavbě, kde jinak vládne hluk? Rádi byste se dozvěděli, jak nejúčinněji využít tyto ostrůvky zeleně? Nechte se inspirovat proměnou zahrady Mateřské školy U Uranie v Praze 7. 


Školka se nachází v průmyslem a dopravou zatížené části Holešovic. Smyslem obnovy bylo dodat prostorově členité zahradě obehnané protihlukovou zdí novou identitu a zároveň s její pomocí podpořit zaměření školky na environmentální vzdělávání. Jednotlivé části zahrady mají symbolizovat ekosystémy typické pro místní podnebí, které architekti spojili jednotícím tématem řeky.

Protože je zahrada v okolí jen jedním z mála míst s dostupnou zelení, rozhodli se učitelé s rodiči maximálně využít její potenciál. Zahrada je rozdělená do několika zón a představuje jakousi zmenšenou verzi krajiny, kde děti mohou nalézt lesní, vodní, horskou a luční část. Díky částečné úpravě terénu vznikly nové zemní prolézačky, prostor pro schovávačky a sáňkování. V travnaté ploše je několik nových pískovišť a k budově přiléhající pergola, která nabízí ochranu před sluncem. Netradičně bylo pojato řešení herních prvků, do kterého se zapojili studenti Vysoké školy uměleckoprůmyslové. Například dominantu opravené betonové zdi díky nim oživily velké tabule na kreslení se zvířecími motivy nebo stupňovité pokojíčky. Dětmi oblíbené jsou také originální houpačka či bubínky. V centrální části zahrady mohou využít multifunkční prolézačku ve tvaru vlny. Nechybí ani lezecká stěna, prostor pro setkávání či pěstování bylinek a drobné zeleniny.

Na proměně zahrady po celou dobu spolupracovali děti, rodiče a učitelé, kteří se dodnes pravidelně setkávají na jarních a podzimních brigádách. Pro veřejnost pak společně pořádají kulturní akce, které přispívají k dalšímu rozvoji zahrady i komunitního života celé čtvrti.
Pokud vás zahrada zaujala, více se o její proměně můžete dozvědět zde.

Realizace tohoto projektu byla podpořena Nadací Proměny Karla Komárka v rámci grantového programu Zahrada hrou

 

zpět na seznam verze pro tisk
 
 
 
 

dárci

KKFFKKCG

Podpořte nás