Vyhledat

Proměny pro školy
Jak proměnit školní zahradu či hřiště

 
Zahrada jako „oáza inspirace“

Zahrada jako „oáza inspirace“

Rádi byste proměnili chátrající školní zahradu v inspirativní a rozmanitou oázu, kde mohou děti bezpečně objevovat okolní svět? Inspirujte se proměnou zahrady mateřské školy Na Výšinách v Praze 7, která svůj koncept založila na vytvoření zelené oázy uprostřed zástavby v dopravně rušné části města.


Nedostatkem původního řešení zahrady byla zejména přílišná předvídatelnost  bez pocitu soukromí a nedostatečná prostorová členitost. Důležitou součástí upraveného prostoru jsou proto i nově vysazené listnaté stromy.

Na projektu se kromě učitelů podílela spolu s dětmi také rodičovská komunita. Z řad rodičů vzešlo i architektonické řešení zahrady: se dvěma maminkami – architektkami na něm spolupracoval německý výtvarník, který pro zahradu vytvořil originální prvky, jako je dřevěná „věž v oblacích" nebo vesnička s kuchyňkou a pískovištěm. K přelézání a šplhání vzniklo několik dřevěných herních sestav, k odpočinku mohou děti využít velkou zavěšenou síť. V teplých dnech najdou děti osvěžení v mlhovišti a využívat mohou také učební altán či lezeckou stěnu.  Na zahradě jsou také místa pro sportovní vyžití nebo zahradničení dětí.

Zahrada dnes zároveň slouží jako prostor pro setkávání a pořádání kulturních akcí blízké komunity, nechybí zde proto přírodní amfiteátr s divadelním altánem a ohništěm. Podívejte se na sestřih z benefiční akce Výšiny sobě, jejíž výtěžek přispěl k celkové obnově zahrady.

Pokud vás zahrada zaujala, více se o její proměně můžete dozvědět zde.

Realizace tohoto projektu byla podpořena Nadací Proměny Karla Komárka v rámci grantového programu Zahrada hrou.

zpět na seznam verze pro tisk
 
 
 
 

dárci

KKFFKKCG

Podpořte nás