Zahrada jako „oáza inspirace“
Rádi byste proměnili chátrající školní zahradu v inspirativní a rozmanitou oázu, kde mohou děti bezpečně objevovat okolní svět? Inspirujte se proměnou zahrady mateřské školy Na Výšinách v Praze 7, která svůj koncept založila na vytvoření zelené oázy uprostřed zástavby v dopravně rušné části města.
více
Proměna školní zahrady za vysokou zdí v duchu čtvera ročních období
Hledáte přírodní oázu v městské zástavbě, kde jinak vládne hluk? Rádi byste se dozvěděli, jak nejúčinněji využít tyto ostrůvky zeleně? Nechte se inspirovat proměnou zahrady Mateřské školy U Uranie v Praze 7.
více
Kolodějova zahrada života
Zahrada, která podobně jako les, potok, skála nebo louka ve volné přírodě nabízí pestrou paletu podnětů ke hře, je pro děti i pedagogy nekonečným zdrojem inspirace a tedy i ideálním prostorem pro zážitkové učení. Právě takovou má Základní a Mateřská škola v Praze-Kolodějích. Zahrada může sloužit jako celoroční učebna pod širým nebem i jako místo společných setkání a tradičních akcí.
více
Zahrada jako „cesta do světa“
Také jste si jako malí nejraději hráli na místech, kterým nechyběla skrytá zákoutí a tajemná křoviska? Milují to i dnešní děti, jen bohužel nemají tolik příležitostí k volné hře a samostatnému objevování. A to i přesto, že takové aktivity pozitivně přispívají k rozvoji schopností, dovedností a fantazie – obzvláště v předškolním věku. Inspirujte se přístupem Mateřské školy Arabská se speciální péčí v Praze 6, která svoji zahradu přizpůsobila představě cesty do světa, jež děti učí nezávislosti a samostatnosti.
více
Ekoškolky a lesní mateřské školky
Autorský kolektiv: Tereza Vošahlíková, Dagmar Kozlová, Nadace Proměny
Praktický manuál se zevrubně věnuje školkám s ekovýchovným zaměřením. Určen je aktivním rodičům, pedagogům a zřizovatelům mateřských škol.
více
Výzkum: České děti venku
Výsledky reprezentativního výzkumu, který v České republice vůbec poprvé zjišťoval, jak děti ve věku žáků základní školy tráví svůj čas venku a co si o tom myslí jejich rodiče.
více
Jak proměnit zahradu na míru dětem a jejich vzdělávání
Autor: Nadace Proměny Karla Komárka
Uvažujete o úpravě vaší školní zahrady? Nevíte si rady, do čeho se pustit svépomocí a co přenechat profesionálům? Brožura stručně vysvětluje základní kroky proměny školní zahrady se zapojením dětí, rodičů, učitelů a odborníků.
více
Školní zahrady a legislativa
Autor: Nadace Proměny Karla Komárka
Plánujete proměnit vaší školní zahradu v místo vybízející ke hře? Nevíte si rady, jak ošetřit požadavky kladené na herní prvky a venkovní hrací plochy z hlediska certifikace, hygieny, bezpečného provozu a údržby? Tento praktický rádce nabízí odpovědi na nejčastější otázky spojené s obnovou a provozem školní zahrady či hřiště.
více
Děti venku v přírodě: ohrožený druh?
Autor: Petr Daniš
První česká publikace, která přehledně shrnuje výsledky výzkumů o kontaktu dětí s přírodou z celého světa a především rozsáhlé výhody, které má kontakt s přírodou pro zdraví, učení a celkový rozvoj osobnosti dětí.
více
Dětská hřiště a zahrady v přírodním stylu: význam – plánování – realizace
Autoři: Elisabeth C. Gründler, Norbert Schäfer
Jak vytvořit zdraví prospěšný a přírodě blízký prostor pro děti uprostřed města? Jak proměnit školní zahradu či hřiště v místo plné volné a inspirativní hry? Publikace pojednává o venkovních prostorech, které byly vytvořeny pro děti.
více
Učíme se v zahradě
Autoři: kolektiv autorů Chaloupky o.p.s.
Kniha Učíme se v zahradě je určena všem zájemcům o využívání školní zahrady jako přírodní učebny. Rozsáhlý manuál o problematice školních zahrad přináší spoustu praktických rad, jak zahradu založit, udržovat a jak ji s dětmi využívat ke vzdělávání a výchově.
více
Praktická péče o školní zahradu společně se žáky
Autoři: kolektiv autorů Chaloupky o.p.s.
Může být zahrada i dílem žáků, nebo jen výtvor architekta a firem? Co a jak na zahradách s žáky pěstovat, jak se o rostliny starat? Tematické celky obsahují praktické návody a postupy k aktivitám na zahradě.
více
Školní zahrada jako přírodní učebna
Autor: Dana Křivánková
Soubor metodik s praktickými návody a postupy, jak založit přírodní učebnu ve školní zahradě, a jaké struktury a prvky vybudovat, aby byly současně vhodné pro přírodu i pro výuku žáků.
více
Environmentální činnosti v předškolním vzdělávání
Autorka: Kateřina Jančaříková
Kniha je určena především pedagogům předškolního vzdělávánní. Inspiraci v ní ale najdou nepochybně i rodiče, prarodiče nebo učitelé prvního stupně ZŠ či další pedagogičtí pracovníci. Kniha je rozdělena do tří částí, čtvrtou je seznam literatury a zdrojů.
více
Ekolístky: Metodické listy Svatojánské koleje
Autorka: Kateřina Jančaříková
Ekolístky jsou určeny všem rodičům i pedagogickým pracovníkům, kteří se podílejí na vzdělávání dětí. Autorka tvoří nová podobenství, kdy pomocí znalosti přírodních zákonů a jevů (ekologie) se spolu s dětmi snaží lépe porozumět neviditelnému duchovnímu světu.
více
Staň se zahradním architektem
Autoři: Veronika Chlubná, Martin Šrom
Hra pro dva hráče povzbuzuje představivost, logické myšlení a zároveň zábavnou formou učí, jak při přetváření přírodního prostředí kolem nás myslet i na jeho přirozené obyvatele.

Konference Zahrada hrou 2016 online
Nedostali jste se na naši konferenci Zahrada hrou 2016? Nebo jste tam sice byli, ale rádi byste si znovu připomněli některé důležité informace a momenty?
více
Dobrodružství zahradního architekta: Praktické náměty na rozvoj čtenářské, matematické, přírodovědné a sociální gramotnosti na 2. stupni ZŠ
Autoři: kolektiv autorů
Dobrodružství zahradního architekta je praktickou příručkou aktivních učitelů a ředitelů základních škol. Nabízí náměty do výuk a spojuje učení s přírodou. Kniha je vhodná pro mladší žáky 2. stupně k podpoře jejich čtenářské a matematické gramotnosti.
více
Pohádková zahrada
Autorky: Renata Czelisová, Kateřina Řeháková, Alena Uhříčková
Kniha Pohádková zahrada obsahuje konkrétní náměty, jak podporovat v dětech zájem o nejbližší okolí - o jejich zahradu. Je rozčleněna na deset částí, které postupně seznamují žáka i pedagoga s aktivitami v zahradě.
více