Ken Finch: Děti potřebují riziko

Přehnané obavy z nebezpečí spojeného se hrou v přírodě podle zahraničních odborníků neodpovídají reálné míře rizika a naopak nám brání využít její přínosy. Ken Finch, zakladatel americké neziskové organizace Green Hearts Institute for Nature in Childhood mluví o „averzi vůči riziku“ v současné společnosti a říká, že má za následek stagnaci v některých oblastech rozvoje dětí.

Zdravá míra rizika je přitom pro děti prospěšná. „Život sám je plný nebezpečí. Bez podstoupení rizika by se dítě ani nenaučilo chodit nebo jezdit na kole. Riziko je integrální součástí pokroku. Cílem není úplně odstranit riziko ze života našich dětí, ale naučit je mít jej na zřeteli a umět si s ním poradit. Děti potřebují riziko – je to mocný katalyzátor, který jim umožňuje rozvíjet schopnost správného úsudku, vytrvalost, houževnatost, odvahu a sebevědomí,“ vysvětluje Ken Finch.

Většina zranění při volné hře v přírodě je lehčího rázu – modřiny, odřeniny. Četnost úrazů při nekontaktních sportech jako je tenis či badminton je několikanásobně vyšší, než při hře na dětském hřišti. V případě sportů jako je fotbal dokonce 10násobná. Úrazy na hřištích představují méně než jedno procento pojistných událostí registrovaných pojišťovnami. Uvádí to studie Managing risk in play provision: A briefing for risk managers. Pro organizaci Play England ji zpracoval Tim Gill, uznávaný britský odborník na problematiku dětské hry a rizika a autor knihy No Fear: Growing Up in a Risk Averse Society.

Dnešním dětem nechybí bezpečí, ale spíše trocha soukromí a pocitu zodpovědnosti za sebe sama. Výzkumná zpráva Childhood and nature: a survey on changing relationships with nature across generations, kterou pro anglickou organizaci Natural England vypracovala společnost England Marketing v roce 2009 uvádí, že více než 81 % dětí bez rozdílu věku a pohlaví by si přálo trávit více času venku a bez dozoru dospělých.

Tim Gill k tomu říká: „Jakožto lidské bytosti toužíme od nejranějšího věku po nezávislosti. Máme naléhavou potřebu uchopovat svět okolo nás po svém. Dětství je cesta, která začíná u bezmocného dítěte, ale jejím cílem má být nezávislý dospělý člověk. Největším rozšířeným omylem týkajícím se dětství je to, že děti jsou extrémně zranitelné a naší úlohou je chránit je za každou cenu. Spíše než péči a kázeň potřebují dnešní děti trochu laskavého zanedbávání.“ Uvedl to v přednášce pro britskou organizaci Royal Society for the encouragement of Arts, Manufactures and Commerce.