Hřiště podle světového designera

Renomovaný německý designer Günter Beltzig vybudoval již několik stovek dětských hřišť po celém světě. Navrhl například hřiště v New York City Hall of Science v USA, Spiellabyrinth ve Vídni či známé hřiště Diana Memorial Playground v Kensingtonu ve Velké Británii. Jak by podle něj mělo vypadat správné hřiště, které reflektuje potřeby dítěte a rozvíjí jeho schopnosti a dovednosti?

V článku pro list Guardian Beltzig říká: “Ideálem je, aby si děti hrály v divočině. Ale jestliže ve městě žádná divočina nebo les není, je třeba dětem poskytnout něco srovnatelného.”

Z několika desetiletí pozorování dětí při hře Günter Beltzig odvodil pravidla definující, jak by dětské hřiště mělo vypadat. Místo by mělo:

• mít atmosféru, která lidi přiměje se tam zdržet (ani tréninkové hřiště, ani místo vyzdobené podle vkusu dospělých),
  • poskytovat prostor pro zkoumání a interpretaci, věci patrné až na druhý pohled,
  • nabízet přiměřené riziko, protože hra je o zkoušení a překračování vlastních hranic,
  • uspokojit potřeby různých skupin a nálad. Umožnit agresivnějším dětem vydat energii, ale také chránit ty slabší,
  • říci „ne!“ zákazům – hřiště má být zbudováno tak, aby nebyly potřeba (různé hrací zóny pro starší a mladší děti). Vandalismus je pouze důsledkem nedostatku alternativ.

Jaké kvality by mělo mít atraktivní dětské hřiště či školní zahrada? Stuart Lester a Martin Maudsley, autoři studie Play, naturally (A review of children’s natural play) vypracované pro anglickou organizaci Play England říkají, že dobré hřiště by dětem mělo nabízet:

• příležitost k rozvoji – děti by měly mít k dispozici širokou škálu materiálů, které mohou využít nejrůznějším způsobem podle svých schopností a potřeb,
  • společenskou volbu – aby si děti samy mohly určit, jestli si chtějí hrát o samotě, nebo s ostatními. Možnost sdílet zkušenosti, vyjednávat, spolupracovat a řešit konflikty,
  • možnost ovládat svůj prostor - zkoumat, experimentovat, ničit a znovu budovat, mít skutečný vliv na své prostředí, činit rozhodnutí a být za své prostředí zodpovědní,
  • rozmanitost – prostředí by mělo nabídnout celou škálu smyslových a emocionálních zkušeností (pachy, materiály, zvuky, výška),
  • pohyb – volnost vlastního pohybu (běhat, skákat, točit se…) i volnost jít, kam chtějí,
  • možnost rozvíjet své představy a díky zkušenostem nabývat sebeúctu a sebevědomí,
  • spojení s realitou – možnost seznámení se skutečným světem, sdílení zkušeností s dospělými a příležitost převzít zodpovědnost bez kontroly dospělých.