Vyhledat

Proměny pro školy
Jak proměnit školní zahradu či hřiště

 
Richard Louv: Byli jsme posledními dětmi v lese?

Richard Louv: Byli jsme posledními dětmi v lese?

Dnešní děti si často nemohou dopřát výsady předchozích generací: vylézt na strom nebo ušpinit si kolena. V zahraniční literatuře existuje termín pro důsledky této rozluky – syndrom odcizení přírodě. Použil jej Richard Louv ve své knize Last Child in the Woods (Poslední dítě v lese).


„Děti vám dnes spíše poví něco o Amazonském pralese, než o tom, kdy naposledy o samotě prozkoumávali les nebo leželi v poli a poslouchali vítr a sledovali plující mraky. Pro novou generaci je příroda spíše něco abstraktního, než skutečnost. Příroda je čím dál více něčím, co pozorujeme, co konzumujeme – a čeho si nevšímáme. Naše společnost učí mladé lidi vyhýbat se přímé zkušenosti s přírodou,” píše Richard Louv, americký spisovatel a novinář, který se věnuje vztahům mezi rodinou, přírodou a společností.

Louv tvrdí, že některé behaviorální a jiné problémy mohou být způsobeny prudkým úbytkem času, který dnešní děti tráví venku: „Děti, které jsou více v kontaktu s přírodou, jsou méně nemocné, stresované a méně agresivní a jsou lépe připravené na neočekávané zvraty života. Pobyt v přírodě může být mocným lékem chorob jako poruchy pozornosti, deprese a další nemoci. Právě tak, jako dítě potřebuje dobrou výživu a dostatek spánku, potřebuje I kontakt s přírodou.“

Catherine Prisk, ředitelka anglické organizace Play England, říká v článku na zpravodajském serveru BBC: „Výzkumy prokazují, že by děti měly strávit hrou venku významnou část dne, a že pobyt v přírodě má důležité důsledky pro fyzické a emocionální zdraví dětí. Přesto bohužel rodiče často chápou trávení času v parku jako pouhou zábavu, ne jako něco, co by děti měly dělat každý den.“

Průzkum pro anglickou organizaci Natural England (vypracovala společnost England Marketing v roce 2009) zjistil, že jen 10 % dnešních dětí si hraje v lese, oproti 40 % v předchozí generaci. 84 % dospělých se domnívá, že měli v dětství více volnosti hrát si venku, než mají dnešní děti. Stejný názor má 94 % dospělých z generace dnešních prarodičů.

„Obnovit zpřetrhané vazby mladé generace k přírodě je v našem vlastním zájmu a v sázce je také zdraví naší planety,“ podotýká Richard Louv. Jestliže dnešní děti nedostanou příležitost hrát si v přírodním prostředí, naučit se je milovat a předat zájem o okolní svět svým dětem, kdo bude přírodu chránit za padesát let?

 

zpět na seznam verze pro tisk
 
 
 
 

dárci

KKFFKKCG

Podpořte nás