Děti venku v přírodě: ohrožený druh?

Autor: Petr Daniš

První česká publikace, která přehledně shrnuje výsledky výzkumů o kontaktu dětí s přírodou z celého světa a především rozsáhlé výhody, které má kontakt s přírodou pro zdraví, učení a celkový rozvoj osobnosti dětí.

Kolik času tráví děti venku? Je to málo, anebo hodně? Jak důležitý je kontakt s přírodou pro zdravý fyzický i psychický rozvoj dětí. A jak ovlivňuje jejich učení, komunikační dovednosti nebo sociální chování? A co můžeme udělat pro změnu nepříznivého vývoje, který ohrožuje současnou generaci dětí?

Publikace hledá odpovědi na tyto otázky ve výsledcích výzkumů z celého světa. Autor a zároveň ředitel vzdělávacího centra Tereza prostudoval kolem 130 děl odborné literatury a přináší přehledný souhrn vědeckých poznatků o kontaktu dětí s přírodou i výsledky mnohých zkoumání mapujících současnou situaci. Jak jsme na tom u nás, přibližují v publikaci mimo jiné i vybrané závěry výzkumu České děti venku realizovaného Nadací Proměny Karla Komárka. Publikace rovněž představuje několik českých příkladů dobré praxe, včetně programu Zahrada hrou. V závěru autor uvádí 10 doporučení, jak zvýšit kontakt dětí s přírodou doma i ve škole.

Publikace je volně ke stažení zde.

KKFFKKCGMNDFischer